Warehousing @ Central

Information about Warehousing @ Central

Published on February 6, 2011

Author: vivek259

Source: authorstream.com

Content

Warehousing in RDC Bangalore @ Central & Brand factory : Warehousing in RDC Bangalore @ Central & Brand factory T.Vivekananda FPRB0810/030 Slide 2: Front End Revolution Leads Backend Ramp Up Delivery Models : Delivery Models Evolution of Distribution warehousing : Evolution of Distribution warehousing Typical warehouse Typologies : Typical warehouse Typologies Attributes of Modern Retail Distribution warehouse : Attributes of Modern Retail Distribution warehouse Layout of RDC, Bangalore @ Central and Brand Factory : Layout of RDC, Bangalore @ Central and Brand Factory Slide 8: Area allotted to Central = 22000 sqft (approx) Area allotted to Brand Factory = 22000 Sqft (approx) Capacity calculation for Central: No of units × level × crates per level × pieces per crate = 143 × 4 × 8 × 40 = 183040 Capacity calculation for Brand Factory: No of units × level × crates per level × pieces per crate = 130 × 4 × 8 × 40 = 166400 Capacity calculation for accessories: No of units × level × crates per level × pieces per crate = 45 × 4 × 8 × 100 = 180000 Capacity calculation Calculation of Pallet positions- Central : No of levels in the pallet rack = 5 No of pallet positions for each level in a pallet rack = 18 No of pallet racks allotted to Central = 4 No of pallet positions allotted to Central per each level = 18 × 4 = 72 Total no of pallet positions allotted to Central = 72 × 5 = 360 Calculation of Pallet positions- Central Calculation of Pallet positions- Brand Factory : Calculation of Pallet positions- Brand Factory No of levels in the pallet rack = 5 No of pallet positions for each level in a pallet rack = 18 No of pallet racks allotted to Brand Factory = 2 No of pallet positions allotted to Brand Factory per each level = 18 × 2 = 36 Total no of pallet positions allotted to Brand Factory = 36 × 5 = 180 Warehouse as a Queuing system : Little’s Law: For a queuing system in steady state the average length L of the queue equals the average arrival rate λ times the average waiting time W. i.e. L = λ W little’s law applies and the average amount of product in the warehouse equals the arrival rate of the product multiplied by the average time product is resident in our warehouse. So, (1/W) will be the inventory turnover. Warehouse as a Queuing system Inventory turnover-Central : Average amount of product in the warehouse (L) = 180000 pieces / year Arrival rate of product (λ) = 1320000 pieces / year By applying Little’s Law, L = λ W 180000 = 1320000 × W W = 180000/ 1320000 W = 0.136 So, inventory turnover of Central = 1/ 0.136 = 7.35 Inventory turnover-Central Inventory turnover-Brand factory : Average amount of product in the warehouse (L) = 95000 pieces / year Arrival rate of product (λ) = 1050000 pieces / year By applying Little’s Law, L = λ W 95000 = 1050000 × W W = 95000/ 1050000 W = 0.0904 So, inventory turnover of Brand Factory = 1/ 0.0904 = 11.06 Inventory turnover-Brand factory Analysis on manpower and work- Central : No of working days = 302 No of hours per shift = 8 Arrival rate of product for central (λ) = 1320000 pieces Then λ = 1320000/302 = 4370 per day λ = 4370/ 8 = 546 per hour Total no of workers for Central = 20 So, λ = 546/20 = 27.3 pieces /man-hour Analysis on manpower and work- Central Analysis on manpower and work- Brand factory : Arrival rate of product for Brand Factory (λ) = 1050000 pieces Then λ = 1050000/302 = 3477 per day λ = 3477/ 8 = 435 per hour Total no of workers for Brand Factory = 26 So, λ = 435/26 = 16.7 pieces /man-hour Analysis on manpower and work- Brand factory Storage strategy : Dedicated storage The average space utilization = Let the SKU has been stored in K locations Then average space utilization = = = = 1/(1+1) = 50 percent Storage strategy Layout strategy : The warehouse layout of RDC, Bangalore @ Central and Brand Factory is of Cross Docking or U shaped configuration. Layout strategy Analysis on lane depth : Analysis on lane depth Cont….. : The most space efficient lane depth in RDC, Bangalore @ Central and Brand Factory = K= For ‘n’ no of SKUs or brands the lane depth will be K = Cont….. Modified layout : Modified layout :  “Go to the ant ….. Consider its ways and be wise! It has no commander, no overseer or ruler Yet it gathers its food at harvest” and stores its provisions for summer Thank you

Related presentations


Other presentations created by vivek259

SUPPLY CHAIN OF DELL
27. 05. 2009
0 views

SUPPLY CHAIN OF DELL

logistics@Bigbazaar
17. 01. 2009
0 views

[email protected]